OBJAVLJUJEMO: Javni poziv za nominacije za mirovnu Nagradu i priznanja „Krunoslav Sukić“ 2022.! Nominacije se primaju od 5. rujna do 5. studenoga 2022. Nominirati znači prepoznati i iskazati zahvalu za mirotvorne napore! Recite svoje DA održivom miru u Hrvatskoj, NOMINIRAJTE!
Nagrada i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava
„Krunoslav Sukić“ 2022.
Javni natječaj je otvoren od 5. rujna do 5. studenoga 2022.
Nagrada i priznanja „Krunoslav Sukić“ su namijenjeni pojedincima, organizacijama i institucijama za osobit doprinos u zaštiti i promociji ljudskih prava i sloboda čovjeka i dosljedno promicanje kulture mira i nenasilja u Hrvatskoj i njenom okruženju te uključuje i inicijative iz zemalja Zapadnog Balkana koje imaju utjecaj na izgradnju mira u Republici Hrvatskoj.
Kategorije:
Nagrada za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava “Krunoslav Sukić”Nagradu čine plaketa-zahvalnica te novčani iznos od 5.000, 00 HRK.Obrazac možete preuzeti ovdje
Priznanje za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava “Krunoslav Sukić”Priznanje čini plaketa - zahvalnica.Obrazac možete preuzeti ovdje
Priznanje “Krunoslav Sukić” KNJIGA GODINE 2021./2022.gPriznanje čini plaketa - zahvalnica.Obrazac možete preuzeti ovdje
Priznanje “Krunoslav Sukić” MIROTVORNA ŠKOLAPriznanje čine plaketa-zahvalnica te nagradna edukativno-studijska posjeta grupe učenika/ca i nastavnica/ka nagrađene škole Osijeku, Vukovaru i Zlatnoj Gredi.Obrazac možete preuzeti ovdje
Predlagati mogu fizičke i pravne osobe.
Nominacije dostaviti zaključno s 5. studenim 2022. na prijava-nagrada@centar-za-mir.hr ili poštom na adresu Centar za mir, nenasilje i ljudska prava –Osijek, Trg A. Šenoe 1, 31000 Osijek
Odabir dobitnika/ice Nagrade i priznanja provodi Odbor Nagrade "Krunoslav Sukić" imenovan od strane Upravnog odbora Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, a u skladu s Pravilnikom o kriterijima, uvjetima i postupku o dodjeli nagrade i priznanja. Pravilnik je dostupan ovdje.
Nagrada i priznanja se dobitnicima/ama se uručuje 8. prosinca u Osijeku povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.
Detaljnije informacije
NAGRADA ZA PROMICANJE MIROTVORSTVA, NENASILJA I LJUDSKIH PRAVA "KRUNOSLAV SUKIĆ" namijenjena je pojedincima/kama za njihovo djelovanje u Republici Hrvatskoj, odnosno za djelovanje koje ima utjecaj na izgradnju održivog mira i kulture nenasilja u Republici Hrvatskoj i njenom okruženju, zemljama Zapadnog Balkana. Nagrada je priznanje za ustrajan, hrabar i uključiv otpor nasilju, za primjenu nenasilnih metoda u zaštiti i promicanju ljudskih prava i sloboda, transformaciji društvenih sukoba i prijepora te za poticanje kreativnih, solidarnih i suradničkih odgovora na prijetnje miroljubivom održivom razvoju.
Nagradu čine plaketa-zahvalnica te novčani iznos od 5.000, 00 HRK.
Autor likovnog rješenja plakete Nagrade je prof.dr.sc. Ivan Doroghy, profesor grafičkog dizajna na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Za prijavu je obavezna sljedeća dokumentacija: popunjen prijavni obrazac, životopis kandidata, dvije pisane preporuke.
Prijavni obrazac za Nagradu može se preuzeti ovdje.
PRIZNANJA
PRIZNANJE "KRUNOSLAV SUKIĆ" ZA PROMICANJE MIROTVORSTVA, NENASILJA I LJUDSKIH PRAVA namijenjeno je pojedincima/kama, organizacijama, društvima, građanskim i drugim inicijativama koje u Hrvatskoj i njezinu okruženju, zemljama Zapadnog Balkana promiču mirotvorstvo, nenasilje i zaštitu ljudskih prava: za njihov otpor nasilju; za primjenu nenasilnih metoda u zaštiti i promicanju ljudskih prava i sloboda, rješavanju društvenih sukoba prijepora kao i za kreativne pristupe i postignuća u izgradnji održivog mira u lokalnoj zajednici; putem društveno angažirane umjetnosti; poticanjem društvenog, ekumenskog i međureligijskog dijaloga; nenasilnim akcijama i sl.
Priznanje čini plaketa - zahvalnica.
Za prijavu je obavezna sljedeća dokumentacija: popunjen prijavni obrazac, životopis kandidata ili opis inicijative/organizacije, najmanje jedna pisana preporuka.
Prijavni obrazac za Priznanje može se preuzeti ovdje
PRIZNANJE KNJIGA GODINE "KRUNOSLAV SUKIĆ" 2021./2022. dobivaju autori/ce knjige objavljene u HR ili u nekoj od zemalja Zapadnog Balkana koja se ističe svojim doprinosom stvaranju ozračja boljeg razumijevanja i motivacije za mirotvorstvo, nenasilno djelovanje, zaštitu i promociju ljudskih prava i razvoj civilnoga društva.
Priznanje čini plaketa - zahvalnica.
Za prijavu je obavezna sljedeća dokumentacija: popunjen prijavni obrazac.
PRIZNANJE "KRUNOSLAV SUKIĆ" MIROTVORNA ŠKOLA je uvedeno 2015 g., za osnovne i srednje škole koje promiču odgoj za primjenu nenasilnih metoda u rješavanju sukoba i aktivno građanstvo te solidarno sudjeluju u unapređivanju života i održivog razvoja svoje školske i lokalne zajednice.
Priznanje Mirotvorna škola se sastoji od plakete-zahvalnice te nagradnog edukativno-studijskog posjeta skupine učenika/ca i nastavnica nagrađene škole Osijeku.
Za prijavu je obavezna sljedeća dokumentacija: popunjen prijavni obrazac, opis škole, najmanje jedna pisana preporuka.
Odbor Nagrade: Goran Božičević, Katarina Kruhonja, Zoran Pusić, Otto Raffai, Franka Sukić, Davor Špišić i Lora Vidović, te članovi posebne stručne komisije za ocjenu prijedloga Priznanja Mirotvorna škola Tanja Jakovac i Ladislav Bognar..
Nagrada i priznanja će biti uručene dobitnicima/a u Osijeku, 8. prosinca povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.
O Nagradi
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek je 2009. godine utemeljio nagradu i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava u čast jednog od svojih osivača, mirovnog aktivista i humaniste Krunoslava Sukića čije je obrazovanje, znanje i djelovanje bilo motivirano prepoznavanjem i uvažavanjem dostojanstva, integriteta i prava svakog čovjeka, pa i šire - svakog živog bića i svega stvorenoga. Bio je prigovarač savjesti. On reprezentira javno malo poznate i priznate muškarce i žene koji su, unatoč ratu i u ratu te u ovakvim teškim, gotovo zbunjujućim tranzicijskim vremenima, činili i čine sve što je njima moguće da kao društvo i politička zajednica nenasilnim metodama napredujemo prema pravednijem, demokratskom društvu - gdje će pojedinci i zajednica imati prostor za razvijanje svojih kreativnih potencijala ali ne na štetu drugoga i bez straha od drugoga – nego da njegujući solidarnost i suradnju njegujemo, održavamo i unapređujemo mir.
Nagrada i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava "Krunoslav Sukić" dodjeljuju se za osobit doprinos u zaštiti i promociji ljudskih prava i sloboda čovjeka i dosljedno promicanje kulture mira i nenasilja.
Dodjeljivanjem nagrade i priznanja želimo pridonijeti vidljivosti solidarnog, dosljednog, posebno kreativnog i hrabrog djelovanja pojedinaca i pojedinki u sprječavanju nasilja, umanjivanju društvenih nepravdi te građenju demokratskog društva utemeljenog na kulturi nenasilja. Vjerujemo kako proslava i zahvala za djelovanje za zajedničko dobro ohrabruje pojedince/ke da svoju građansku političku moć pokrenu u korist pozitivnih društvenih promjena.
Tijekom proteklih dvanaest godina ova, prva mirovna nagrada u Hrvatskoj, postala je prepoznatljivo mjesto okupljanja, proslave i ohrabrenja. Njezin ugled leži u bogatstvu izvrsnosti i posvećenosti njenih dobitnika i dobitnica koji dolaze iz jedanaest županija, uključujući najistočniju, vukovarsko-srijemsku i južnu, dubrovačko-neretvansku te iz regije i Europe. Nagrada ima nacionalni, regionalni pa i međunarodni doseg. Nagradu predstavljamo kao „zajedničko tlo“ – zajednička je posvećenost miroljubivom društvu iako se laureati na više načina razlikuju i dolaze iz različitih društvenih slojeva, grupa i generacija. Odnosno, to je vizija koju mi ljudi koji koordiniramo poslovima održavanja Nagrade želimo ostvarivati.
Krunoslav Sukić je 1991. godine, zajedno sa nekolicinom intelektualaca okupljenih oko pitanja mogu li ikako pridonijeti prekidu rata, uspostavljanju mirovnog (političkog) rješenja sukoba te građenju trajnog mira i demokracije, sudjelovao u stvaranju ideje i osnivanju Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, Osijek. Sukićevi teoretski uvidi, njegov životni put traganja za političkim alternativama one s kojom nije bio zadovoljan i, nadasve, njegovo nagnuće ka razumijevanju, spoznaji, jasnoći i istini bili su vodilje u promišljanju o tome kako odgovoriti na nasilje i kako graditi alternativno zajedništvo.